Doprava
Američania majú najrozsiahlejšiu dopravnú sieť na svete – do každého federálneho štátu vedú diaľnice a aj nediaľničné cesty sú výborné. Námorné lode sa od roku 1959 môžu dostať cez Veľké jazerá až do mesta Duluth hlboko vo vnútrozemí. Spomedzi pätnástich najrušnejších letísk sveta je jedenásť v USA.
Metropolitná oblasť je taktiež zásadne definovaná ako miesto ktoré je veľmi výhodné pre ľudí, ktorí dochádzajú za prácou. Medzi mestami sú postavené železničné linky, ktoré sú veľmi efektívne, keďže premávajú často a sú veľmi rýchle.
Dnes je dĺžka železničných tratí o tretinu kratšia ako v roku 1930, pretože teraz už nemá takú dôležitú úlohu ako v minulosti. V dnešnej dobe ju nahradili iné druhy dopravy ako napríklad letecká alebo veľmi kvalitná cestná doprava. Železnice zabezpečujú hlavne prepravu potravín a surovín. Napriek tomu je v tejto aglomerácii vytvorená vysokorýchlostná železničná trať od Washingtonu až po Boston, kde vlaky premávajú rýchlosťami až do 240km/hod. (por. KUNTH 2004: s. 63)
V tejto oblasti dokonca existujú letecké spoločnosti, ktoré zaviedli letecké spoje medzi New Yorkom a Bostonom, New Yorkom a Washingtonom, ktoré jazdia každú polhodinu.
Newyorské metro je jeden z najväčších dopravných systémov na svete. Má 27 liniek, dosahuje dĺžku 1056km a používa sa približne 6000 vozňov. Denne sa v ňom odvezie približne 6 miliónov ľudí.
Znečistenie
Takto dobre rozvinutá dopravná sieť však nemusí mať len výhody. V takýchto mestách je kvôli tomu veľké znečistenie. Mestá sú preplnené autami, ktoré vypúšťajú do vzduchu škodlivé plyny, ktoré znečisťujú ovzdušie. Hlavnou príčinou znečistenia vzduchu sú však lietadlá, ktoré sú omnoho viac škodlivé ako autá. Nevýhodou sú taktiež preplnené ulice a hromadná doprava.
Služby
V súčasnosti je základ hospodárstva v USA oddelenie služieb. Pracuje v ňom najviac ľudí a tvorí sa v ňom väčšina hospodárskej produkcie. Globálny vplyv USA na svet možno spozorovať pri presadzovaní sa firiem ako napríklad IBM, Coca-cola, Pepsi, McDonalds, General Motors, Ford, Microsoft a iné.
Obchod je neodmysliteľnou súčasťou amerického života. V malom i vo veľkom, v centrách i mimo nich, na severe i na juhu. V USA otvorilo svoje brány už roku 1896 prvé obchodné centrum na svete. V New Yorku sa taktiež nachádza najväčšie obchodné centrum na svete – Macy's. Macy's má deväť poschodí a ponúka tovar rôzneho druhu.
O šírenie informácií, kultúry, vzdelanosti a vôbec nie na poslednom mieste zábavu sa v USA stará 10 000 rádiostaníc, 1 235 televíznych staníc a 1 626 denníkov. Školstvo, najmä vysoké školy, sú vskutku na vysokej úrovni nielen vo vyučovaní, ale mnohé univerzity sú zároveň najvýznamnejšie vedecké pracoviská. (por. KOREC - ZUBRICZKÝ 1996: s. 116)