Mestá

V tejto oblasti sa nachádza 5 veľkých miest a to sú: Boston, New York, Philadelphia, Baltimore, Washington D.C.

Boston

 

Boston je prístavné mesto v Massachusetts, je ekonomickým aj kultúrnym centrom Nového Anglicka. Je to tiež jedno z najstarších miest na kontinente a zohrávalo významnú historickú úlohu vo vojne o nezávislosť, ktorá začala práve tunajšími nepokojmi. Celý Boston aj so svojimi predmestskými štvrťami je sústredený v okolo hlbokého zálivu, do ktorého ústia dve rieky – dlhá Charles River a krátka Mistic, odvodňujúca sústavu jazier. Medzi týmito dvoma riekami leží mesto v meste – Cambridge, preslávené svojou Harvardskou univerzitou, najstaršou a najslávnejšou v USA. Jej absolvovanie má značný spoločenský význam, ale pre väčšinu Američanov je toto stredisko vedy finančne nedostupné.

Na pravom brehu Charles River leží hlavná časť Bostonu. Pri pobreží sa týčia nie príliš hojné mrakodrapy, väčšinou už z predvojnových rokov a v nich sú sústredené banky, obchodné inštitúcie a spoločnosti rôznych firiem. Pozdĺž nábrežia sa tiahne ako vo všetkých prístavných mestách množstvo malebných skladíšť. K miestnym zaujímavostiam patrí múzeum starých áut a výskumné stredisko NASA.

 

New York

 

New York, často označovaný len NY, je najväčším veľkomestom USA. V roku 1983 tam žilo viac ako 9 miliónov obyvateľov. Spolu s prímestskými štvrťami, ktoré zasahujú až na územie štátu New Jersey a Connecticut, bolo na ploche 10 tisíc km2 v tom istom roku sústredených takmer 20 miliónov ľudí.

Výhodná poloha pri rieke Hudson, hlboký záliv a rada ostrovov prispievajú k rýchlemu rozvoju prístavu. Po vybudovaní plavebného  Erijského kanálu sa vytvorila cesta z Atlantického oceánu do Veľkých jazier a tým aj do amerického vnútrozemia. Druhým grandióznym stavebným činom  bola stavba transkontinentálnej železnice z New Yorku k Tichému oceánu . V 20. Storočí pribudli diaľnice a dve letiská – vnútroštátne La Guardia a medzinárodné letisko Kennedyho. Všetky tieto veľké diela  vytvorili z New Yorku jeden z najväčších dopravných uzlov sveta.

Veľký rozvoj zahraničného obchodu bol len prirodzeným dôsledkom medzinárodnej dopravy. Absolútne prvenstvo má obchod s pšenicou, cukrom, kávou, kakaom, kaučukom, kovmi  a množstvom ďalších produktov. V súčasnej dobe je New York aj najväčším finančným centrom , čo je zasa dôsledok intenzívneho obchodovania.

Z veľkých medzinárodných organizácii je tu sídlo OSN, rozsiahly komplex budov, postavený po druhej svetovej vojne. Nie málo známe je aj divadlo Metropolitan a Rockefellerovo centrum, kde je niekoľko galérií a koncertných sál. Pri Central parku  stojí rad múzeí, z ktorých najznámejšie je Prírodovedné.

Bronx

Bronx je najsevernejšia štvrť mesta New York. Bronx je jediná časť mesta New York, ktorá celá leží na súši.

Brooklyn

Brooklyn je najľudnatejšou z piatich mestských štvrtí v New Yorku. Dnes má takmer 3 milióny obyvateľov. Nachádza sa tu Brooklynský most, most spájajúci Brooklyn s Manhattanom.

Manhattan

Manhattan je centrálnou a najstaršou časťou mesta, kde denne pulzuje finančný, dopravný a obchodný život. Na južnom brehu ostrova sa týči známa mrakodrapová silueta New Yorku a nábrežie lemuje neveľký a pomerne tichý Battery Park. Pri Battery parku sa tiež začína najširšia  a najdlhšia newyorská ulica Broadway, ktorá sa tiahne cez celý ostrov.

Ostrov Manhattan bol od založenia New Yorku symbolom bohatstva a moci. Tu žijú aj zarábajú peniaze  rodiny multimilionárov a ďalších boháčov, ktorí patria už po niekoľkých generáciách k finančnej aristokracii USA. Známou ulicou týchto ľudí je Aveny Park.

Queens

Queens je najväčšia štvrť mesta New York.

Staten Island

V časti Staten Island žije najmenej ľudí z celého New Yorku. 

Philadelphia

 

Philadelphia je najväčšie mesto štátu Pensylvánia podľa rozlohy aj počtu obyvateľov. Má okolo 1,5 milióna obyvateľov, čím je druhým najväčším mestom na východnom pobreží USA. Názov mesta pochádza z gréckeho jazyka, a znamená bratská láska. Počas 18. storočia bolo druhým hlavným mestom a najľudnatejším mestom v USA. V tomto období zatienilo aj mestá ako Boston a New York politickej aj sociálnej významnosti, pričom významnú úlohu zohral Benjamin Franklin.

 

Baltimore

 

Baltimore je najväčšie mesto v štáte Maryland a je jeho strategické centrum. V meste žije 750 000 obyvateľov. V centre mesta je vnútorný prístav (Inner Harbour). Najviac pozornosti priťahuje historická fregata z roku 1854. Ďalšie známe miesta sú Národné akvárium, Prírodovedecké múzeum, pevnosť Mc Henry a železničné múzeum.

 

Washington D.C.

 

Washington sa nachádza približne 400 km juhozápadne od New Yorku pri hlbokom zálive, do ktorého ústí rieka Potomac. Presne na toto mieste bolo v roku 1790 založené prvé vládne mesto Spojených štátov amerických. Pomenované bolo po prvom prezidentovi USA Georgovi Washongtonovi. Toto mesto neleží administratívne na území nijakého štátu. Bol pre neho vyčlenený samostatný District of Columbia (D.C.) a v roku 1878 boli stanovené aj hranice okrsku, aby sa toto mesto príliš nerozrastalo. Od roku 1800 je sídlom vlády USA.

Washington je rozdelený na dve časti  v jednej je Biely dom, rezidencia prezidenta a v druhej Capitol, rezidencia kongresu. Biely som  je najstaršou budovou Washingtonu. Bol postavený v roku 1792. Je to reprezentatívna a rozľahlá vila obklopená obrovskou záhradou.

Washington je nielen politicko-administratívnym, ale aj kultúrnym centrom USA. Nachádza sa v ňom množstvo vedeckých aj umeleckých inštitúcií financovaných štátom. K najvýznamnejším patrí Smithsonov inštitút, Akadémia vied, Kongresová knižnica, národné múzeum, Stará aj Nová národná galéria. K významným aj najviac navštevovaným miestam patrí aj Memorial Park – venovaný americkým prezidentom.